POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

UKŁAD KOSTNY

 Wszystkie kości składające się na ciało człowieka.

U człowieka dorosłego szkielet składa się z 206 kości – liczba ta jest większa u dzieci ze względu na wiele punktów kostnienia i spada dopiero po połączeniu się np. trzonów z nasadami. U starszych ludzi kości może być mniej niż 206 ze względu na zrastanie kości czaszki. Średnia waga szkieletu to 10 kilogramów u kobiet i 12 kilogramów u mężczyzn.

Podstawowym materiałem budulcowym szkieletu człowieka jest tkanka kostna oraz w mniejszym stopniu chrzęstna.
                               
Podstawowym materiałem budulcowym szkieletu człowieka jest tkanka kostna oraz w mniejszym stopniu chrzęstna. Ze względu na budowę zewnętrzną kości podzielono na kilka grup:

kości długie, np. kość udowa, piszczelowa, strzałkowa, ramienna, promieniowa, łokciowa
kości płaskie, np. kości czaszki, łopatka, mostek
kości krótkie, np. kości śródręcza, śródstopia
kości pneumatyczne, np. kość czołowa, sitowa, klinowa, szczękowa
kości różnokształtne, np. kręgi, kości stępu, kości nadgarstka


Warstwa zewnętrzna wszystkich kości zbudowana jest z istoty zbitej. Ponadto kości długie również w swoim trzonie zawierają istotę zbitą. Końce kości długich oraz wszystkie inne kości są wewnątrz zbudowane z istoty gąbczastej. Istota gąbczasta zbudowana jest z beleczek kostnych .

Szkielet człowieka można podzielić na dwie części. Pierwszą część stanowi szkielet osiowy. w jego skład wchodzą: czaszka, kręgosłup oraz żebra i mostek. Drugą część stanowi szkielet kończyn górnych oraz dolnych wraz z ich obręczami.