POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ
UKŁAD KRWIONOŚNY


Układ zamknięty, w którym krew krąży w systemie naczyń
krwionośnych,a serce jest pompą wymuszającą nieustanny
obieg krwi.


Krążenie krwi odkrył William Harvey. Rola serca
w krążeniu krwi nie była rozpoznana aż do

opublikowania pracy Harveya w 1628 roku.
Metodą eksperymentalną, Harvey ustalił to,
co teraz wiemy o krążeniu krwi. Typowe jego
doświadczenie polegało na zakładaniu opaski
uciskowej na ramię i kiedy żyły nabrzmiały,
naciskał je, w celu przekonania się,
w którym kierunku płynie krew.
W ten sposób odkrył, że krew w żyłach zawsze
płynie w kierunku serca.


Naczynia krwionośne można podzielić na:


Żyły

Tętnice

Włosowate naczynia krwionośne

Krew wypływa z serca tętnicami, a wraca żyłami. Im dalej od serca tym ciśnienie krwi  jest mniejsze, a w żyłach jest nawet bliskie zeru.
Ciśnienie wytwarzane przez pulsowanie serca nie wystarcza do przepchnięcia krwi przez cały krwiobieg z powrotem do serca, zwłaszcza wtedy gdy krew musi przebywać drogę w górę. W trakcie przemieszczania się krwi serce wspomaga pulsowanie tętnic, wyposażonych we własną mięśniówkę. Cofaniu się krwi zapobiegają natomiast znajdujące się w żyłach zastawki.

Układ krwionośny składa się z:
Serca
Naczyń Krwionośnych
Tętnic
Żył
Naczyń włosowatych

Krwiobieg Duży i Mały


Krwiobieg duży

Krew (bogata w tlen) wypływa z lewej komory serca przez zastawkę aortalną do głównej tętnicy ciała, aorty, rozgałęzia się na mniejsze tętnice, dalej na tętniczki, a następnie przechodzi przez sieć naczyń włosowatych (tzw. kapilarnych) we wszystkich narządach ciała. Naczynia włosowate przechodzą w drobne żyłki, które przechodzą w żyły większego kalibru i żyłę główną górną i dolną. Krew powracająca żyłami jest odtlenowana (uboga w tlen) i przechodzi do prawego przedsionka serca, po czym przez zastawkę trójdzielną wpływa do prawej komory.


Krwiobieg mały
Odtlenowana krew wypompowywana jest z prawej komory serca przez zastawkę pnia płucnego do pnia płucnego, który rozgałęzia się na dwie tętnice płucne: lewą i prawą. Te w płucach (łac. pulmones) rozgałęziają się na sieć naczyń włosowatych oplatających pęcherzyki płucne, tam dochodzi do wymiany gazowej. Utlenowana krew powraca żyłami płucnymi (to jedyne żyły, którymi płynie utlenowana krew) do lewego przedsionka serca, a tam przez zastawkę dwudzielną (mitralną) krew wpływa do lewej komory serca.